Při staré obchodní cestě, která spojovala odedávna Slezsko se Slovenskem, na skalní ostrožně mezi Bystřicí a Jablunkovem se nacházela kdysi pevná tvrz zvaná „Bełko“ pojmenovaná po svém pánovi. Loupeživého rytíře Bełka však časem začaly pronásledovat hrůzostrašné sny a tak podle legendy skočil ze skály, nad kterou měl své sídlo.
Dnes se na protějším břehu nachází venkovní bufet, tůně, ve kterých ukončil svůj hříšný život, dnes láká v horkých dnech ke koupání.
Vidět více
Pod Gírovou, vrchem obce Bukovec, se nacházejí „Čertovy mlýny“. Jedná se o skupinu skal s dnes už zasypanými jeskyněmi. Podle legend se zde skrývali zbojníci v době jánošíkovských, v jiném období sloužily skály čertům, kteří tady hodlali ve svých kamenných mlýnech „mlít“ neposlušné lidstvo. Pravidelně zde také přelétávaly a snad i přistávaly čarodějnice.
Vidět více
Jedná se o největší komplex přirozeného jedlobukového lesa karpatského typu na území ČR. Najdeme zde mozaiku lesních porostů, menších lesních luk – tzv.polan, pramenisek a skalek. NPR Mionší je domovem asi 110 druhů obratlovců – z toho 73 druhů ptáků; druhové bohatství hub ji řadí mezi nejvýznamnější mykologické lokality u nás.
Veřejnost má nyní možnost nahlédnout do okrajových partií tzv. pralesa Mionší díky naučné stezce Mionší vytvořené v roce 2005.
Naučná stezka Mionší je koncipována jako cca 7 km dlouhý okruh, který má 10 zastavení vybavených informačními panely. Cílem je umožnit návštěvníkům shlédnout alespoň část legendárního beskydského „pralesa“, a při tom zachovat jeho klid. Proto je stezka zřizována jako sezónní – je přístupná od 1. června do 15. září pouze s průvodcem. Mimo tuto dobu bude demontována. Je určena pouze pro pěší! Upozorňujeme, že vstup do národní přírodní rezervace Mionší mimo trasu stezky není dovolen. Stezka je značena dřevěnými šipkami s emblémem tetřeva – a to pouze na rozcestích.
Kontakt na průvodce: +420 602 514 237
Vidět více